ΣΑΕΚ Τριανδρίας
email: grammateia@saek-triandr.thess.sch.gr
ΕΣΠΑ

Ωριαία αντιμισθία

Η ωριαία αμοιβή των εκπαιδευτών ενηλίκων που διδάσκουν σε Δημόσιους φορείς γενικής τυπικής εκπαίδευσης και μη τυπικής εκπαίδευσης Δια Βίου Μάθησης, όπως Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.), Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ), Κέντρα Δια Βίου Μάθησης (Κ.Δ.Β.Μ.), έχει καθοριστεί με την αριθ. πρωτ. 2/106902/0022/10-12-2013 ΚΥΑ (ΑΔΑ: ΒΙ63Η-68Ε).

1. Ορίζουμε το ύψος της ωριαίας αμοιβής εκπαιδευτών ενηλίκων ως εξής:
    α) Μέλη ΔΕΠ:
        I. Τακτικοί Καθηγητές σε Α.Ε.Ι είκοσι επτά (27) ευρώ.
        II. Αναπληρωτές Καθηγητές σε Α.Ε.Ι είκοσι πέντε (25) ευρώ.
        III. Επίκουροι Καθηγητές σε Α.Ε.Ι και λοιπά μέλη ΔΕΠ είκοσι τρία (23) ευρώ.
    β) Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης κάτοχοι διδακτορικού τίτλου, είκοσι (20) ευρώ.
    γ) Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος, δέκα οκτώ (18) ευρώ.
    δ) Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, δέκα πέντε (15) ευρώ.
    ε) Μη πτυχιούχοι , δώδεκα (12) ευρώ.
    στ) Εμπειροτέχνες.
        I. δεκατρία (13) ευρώ.
        II. δεκατέσσερα (14) ευρώ.
        III. Δεκαέξι (16) ευρώ.
2. Η διαβάθμιση των αμοιβών των εμπειροτεχνών εκπαιδευτών ενηλίκων σε τρείς κατηγορίες ωρομισθίων αμοιβών τελεί σε συνάρτηση με α) τη φύση και την ιδιαιτερότητα του αντικειμένου ενασχόλησης (συντελεστής δυσκολίας), β) τηςΑΔΑ: ΒΙ63Η-68Ε εξειδίκευσης στο αντικείμενο, γ) τα συνολικά χρόνια απασχόλησης στο αντικείμενο του επαγγέλματος.
Η ανωτέρω διαβάθμιση αμοιβών γίνεται ύστερα από τεκμηριωμένη εισήγηση της διεύθυνσης του Ι.Ε.Κ. και έγκριση της Γ.Γ.Δ.Β.Μ.
Η παρούσα απόφαση αφορά τους εκπαιδευτές ενηλίκων, σε προγράμματα Δια Βίου Μάθησης της Γενικής Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης.
Η απόφαση με αριθμ. 644/17-1-2013 (ΦΕΚ Β ́ 171) του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, με θέμα «Ωριαία αμοιβή εκπαιδευτών ενηλίκων» (ΦΕΚ Β ́ 171) καταργείται.

Δείτε επίσης για Εκπαιδευτές