ΣΑΕΚ Τριανδρίας
email: grammateia@saek-triandr.thess.sch.gr
ΕΣΠΑ

Οδηγίες πρακτικής άσκησης

Η εξάμηνη Πρακτική Άσκηση ή η Μαθητεία σε χώρους εργασίας, διάρκειας 960 ωρών, είναι υποχρεωτική για τους σπουδαστές των Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) και θεωρείται απαραίτητη προϋπόθεση για την απόκτηση Βεβαίωσης Επαγγελματικής Κατάρτισης (άρθρο 23 του Ν. 4186/2013 για την «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις»). Μέσω της Πρακτικής Άσκησης ή της Μαθητείας, οι καταρτιζόμενοι των Ι.Ε.Κ. ενισχύουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους και αποκτούν επαγγελματική εμπειρία σε συναφείς με την κατάρτισή τους κλάδους, σε θέσεις που προσφέρονται από φορείς και επιχειρήσεις του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα.

Κάθε ασκούμενος πραγματοποιεί την Πρακτική του Άσκηση σε τμήματα των φορέων απασχόλησης αντίστοιχα με την ειδικότητά του, με την εποπτεία υπεύθυνου του φορέα ειδικότητας αντίστοιχης με το αντικείμενο κατάρτισής του, χωρίς να καταλαμβάνει θέση εργασίας. Η περίοδος Πρακτικής Άσκησης πρέπει να είναι συνεχόμενη ή και τμηματική και πρέπει να ολοκληρωθεί, σε κάθε περίπτωση, εντός είκοσι τεσσάρων (24) μηνών από τη λήξη του τελευταίου εξαμήνου θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης.

Κ.Υ.Α. K5.97484.21: Πρακτική άσκηση σπουδαστών Ι.Ε.Κ. αρμοδιότητας Υ.ΠΑΙ.Θ. (ΦΕΚ 3938/Β/26-8-2021).
Εγκύκλιος 51/2021 Ε.Φ.Κ.Α. για την ασφάλιση των ασκουμένων
Θέσεις σε επιχειρήσεις και φορείς για εκπόνηση πρακτικής άσκησης

Διαδικασίες Πρακτικής Άσκησης

Έναρξη

Ο καταρτιζόμενος αναζητά με δική του πρωτοβουλία τον εργοδότη ή φορέα απασχόλησης όπου επιθυμεί να κάνει την πρακτική άσκηση. Συμπληρώνει εγγράφως ή ψηφιακά τα ακόλουθα έγγραφα και τα υποβάλλει στη Δημόσια ΣΑΕΚ Τριανδρίας το αργότερο 7 ημέρες πριν την επιθυμητή ημερομηνία έναρξης της πρακτικής άσκησης.
Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την έναρξη περιλαμβάνουν:

1. Αίτηση έγκρισης έναρξης πρακτικής άσκησης.
  2. Υπεύθυνη δήλωση πρακτικά ασκουμένου.
  3. Αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.
  4. Βεβαίωση εργοδότη (περι αποδοχής του πρακτικά ασκούμενου στην επιχείρηση για το διάστημα που διαρκεί η πρακτική - υπογράφεται και σφραγίζεται από τον εργοδότη).
  5. Υπεύθυνη δήλωση στοιχείων εργοδότη.
  6. Συμφωνητικό πρακτικής άσκησης καταρτιζομένου (εκτυπώνεται τρεις φορές και υπογράφεται από τον εργοδότη και τον καταρτιζόμενο).
Υπόδειγμα βιβλίου πρακτικής
Οδηγίες για τη σωστή συμπλήρωση του βιβλίου πρακτικής
Λήξη
  Με το τέλος της πρακτικής άσκησης, ο ασκούμενος υποχρεούται να προσκομίσει:
  1. την αίτηση περάτωσης πρακτικής,
  2. την βεβαίωση παρουσίας (από τον εργοδότη) σφραγισμένη και υπογεγραμμένη,
  3. το βιβλίο της πρακτικής άσκησης συμπληρωμένο, με σφραγίδες και υπογραφές από τον εργοδότη σε κάθε εβδομαδιαία σελίδα και μηνιαία έκθεση πρακτικής.
  4. Δύο (2) φωτογραφίες (τύπου "πάσο") για την έκδοση της Βεβαίωσης Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΒΕΚ). Στην πίσω όψη κάθε φωτογραφίας αναγράφεται με στυλό διαρκείας το ονοματεπώνυμο του καταρτιζομένου.
Διακοπή
  Σε περιπτώσεις διακοπής της Πρακτικής Άσκησης, ο ασκούμενος υποχρεούται να προσκομίσει:
  1. αίτηση διακοπής πρακτικής άσκησης,
  2. την βεβαίωση παρουσίας (από τον εργοδότη) σφραγισμένη και υπογεγραμμένη μέχρι την ημερομηνία διακοπής,
  3. το βιβλίο της πρακτικής άσκησης συμπληρωμένο, με σφραγίδες και υπογραφές από τον εργοδότη σε κάθε εβδομαδιαία σελίδα και μηνιαία έκθεση πρακτικής μέχρι την ημερομηνία διακοπής.

Απαλλάγή από την υποχρέωση Πρακτικής Άσκησης

Βάσει της συνημμένης εγκυκλίου, "oι σπουδαστές των Ι.Ε.Κ. που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 120 ημερομίσθια στην ειδικότητα που εγγράφονται, απαλλάσσονται, εφόσον το επιθυμούν, από την υποχρέωση φοίτησης του εξαμήνου Πρακτικής Άσκησης". Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για αυτή την περίπτωση είναι:

1. αίτηση απαλλαγής πρακτικής άσκησης,
  2. υπεύθυνη δήλωση καταρτιζομένου,
  3. βεβαίωση εργοδότη που να προσδιορίζει τη σχέση εργασίας, τη χρονική διάρκεια της απασχόλησης, το σύνολο των ημερών εργασίας, την ειδικότητα και το αντικείμενο ή τα αντικείμενα απασχόλησης του εργαζομένου,
  4. βεβαίωση ενσήμων του Ι.Κ.Α. με Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) από την οποία θα προκύπτει το σύνολο των δηλωμένων ημερών απασχόλησης και η σχετική ειδικότητα του εργαζομένου.
Δείτε επίσης για Σπουδαστές